Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
25.03.2022
Mulčovací kůra
Nově jsme naskladnili výběrovou mulčovací kůru, frakce 0-80 mm!!! Kůra je ideální pro mulčování záhonů a výsadeb. Mulčovací kůra je: ekologicky... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
04.10.2022
Co je důležité udělat na podzim na zahradě?
V říjnu by měly probíhat poslední práce na zahradě předtím, než se zahrada připraví na příchod zimy. číst celé
05.04.2022
První jarní vertikutace a vyčesání trávníku
Správný čas na první jarní vertikutaci určuje počasí. Proto nelze stanovit přesný ideální termín. Klíčové je řídit se aktuálním stavem trávníku na vaš... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Co je důležité udělat na podzim na zahradě?
04.10.2022

Co je důležité udělat na podzim na zahradě?

Na podzim je dobré zkontrolovat trávník a zbavit ho suchých částí buď vertikutací nebo vyčesáním. Holá místa je ideální dosít osivem. Hnojení trávníku na podzim provádějte hnojivy s vyšším obsahem draslíku. Naposledy posekejte trávník. Není ale dobré ho sekat příliš blízko u země, takže zvyšte pojezd vaší sekačky. Nakonec mu přilepšete poházením kompostu.

Pravidelně shrabujte listí. To pak můžete uložit do kompostu. Pozor, listy z ořešáku nekompostujte, protože obsahují příliš mnoho škodlivých látek. Stejně tak na kompost nepatří nahnilé ovoce (na podzim to bývají většinou jablka), předcházíte tím šíření houbových nemocí.

Zkontrolujte také záhony a podívejte se, zda nedošlo k napadení plísněmi, či škůdci a pokud ano, aplikujte vhodný postřik. Podzimní hnojivo přivítají na konci sezony i rostliny v záhonech – plodiny i okrasné rostliny. Skvělou službu udělají osvědčené výrobky, například Cererit nebo Kristalon. Nejlepší hnojivo na jehličnany je hořká sůl, která jim dodá potřebný hořčík.

Zazimujte citlivější rostliny mulčovací kůrou a překryjte je chvojím. Choulostivé listy je vhodné obalit bílou textilií, aby nedošlo k jejich popálení mrazem, vysoké trávy se pak svazují, aby se nerozvalily. Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin. Máte-li, přidejte i hnůj tam, kam budete dávat rostliny první tratě (např. rajská jablka, okurky, zelí, květák, celer). Naopak pro mrkev nesmíte hnojit hnojem, mohla by se vám objevit pochmurnatka mrkvová.

Na zimu zahradu pořádně odplevelte. Ušetříte si tím práci v příštím roce.

Zahradu často zalévejte.  Pro vaše rostliny je to velice důležité, protože tím připravujete rostliny na zimní období, kdy zelené části rostlin stále odpařují vodu, ale zem je již zamrzlá, a kořeny rostlin proto vodu nemohou přijímat.

Podzim je čas na sázení ovocných stromků (jabloní, hrušní, švestek, třešní, višní, rybízu a angreštu), bobulovin, růží a cibulovin (narcisů, hyacintů, krokusů, tulipánů, modřenců, ladoněk, sněženek, okrasných česneků a venkovních bramboříků). Dále také okrasných jehličnanů a keřů, jako jsou okrasné jabloně, magnólie, sakury a javory.

Jámy pro ovocné stromky dělejte dostatečně hluboké. Nejdříve je prolijte vodou, na dno dejte kvalitní zeminu a pomalu rozpustné hnojivo a po nasázení stromek znovu zalijte. Velkou pozornost věnujte výběru vhodných odrůd. Nemáte-li tolik času na ošetřování stromků či chcete-li snížit chemickou ochranu, volte raději vyšlechtěné rezistentní odrůdy. Při nákupu dejte pozor na stav rostlin, zda nemají zaschlé kořeny či poraněný kmínek. Angrešty a rybízy sázejte hlouběji (tzv. je topíme cca 10 cm hluboko od místa rozvětvení), naopak při výsadbě ovocných stromků dávejte pozor, aby očko roubu bylo nad zemí.

Září a říjen jsou také ideálními měsíci pro podzimní výsev naťové cibule. Semínka se vysévají do zhruba dvoucentimetrové hloubky do řádků od sebe vzdálených 20 až 30 cm. Do konce listopadu také můžete sázet i ozimou cibuli ze sazečky. Cibulky musí zakořenit ještě před prvními mrazíky zámrzem, ale ne však vyrašit. 

Konec října je také ideální pro výsadbu česneku. Až do listopadu je pak možné vysévat ranou karotku, ředkvičky, zimní salát, mrkve, hlávkovou kapustu, zimní pórek a pastinák. 

Stříhejte dřeviny. Na řadu přichází podzimní sestřih, který umožní růžím dobře přezimovat.

Rostliny, které nesnášejí mráz, přeneste do světlých bezmrazých místností. Musíte být velmi opatrní se zálivkou, protože při nadbytku vody by mohlo dojít k uhnití kořenů či šíření houbových chorob. Po přenesení dovnitř je hluboce seřízněte.

Opatřete si netkanou textilii na ochranu choulostivějších rostlin proti zimním mrazům. Ještě ji ale nepoužijte. Počkejte, až nastanou silnější mrazy. Je tu nebezpečí, že byste tím připravili vhodné zimoviště pro škůdce, kteří by se vám pod textilii nastěhovali. Na stromy nyní můžete připevňovat lepové pásy, na které se vám škůdci uchytí.

Nemocné či uschlé stromy vykopejte i s kořeny.

S prvními mrazíky uzavřete přívody vody a vypusťte vodu z kohoutků a hadic. Uskladněte hadice přes zimu na suchém a chladném (bezmrazém) místě. Prodlouží se tím jejich životnost.

Vedle podzimní péče o rostliny je teď ideální čas i na případný servis sekačky a další zahradní techniky.    

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Nejčtenější na blogu
Kde nás najdete

ARBORSERVICES - Šolc s.r.o.
Obsiny č. ev. 130
155 31, Praha - Lipence

Adresy výdejen

Kontakty
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz